Shoma5

شبکه مهندسان ساختمان ایران

دست پیمانکاران از انتخاب مهندسان ناظر کوتاه شد.(در تهران)

  • ۱۷۲۶

به گزارش روابط عمومی سازمان نطام مهندسی ساختمان کشور ، سعید غفرانی رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران در نشست خبری بازرسی و نظارت بر گودبرداری های استان تهران، با اشاره به اینکه موضوع گودبرداری و تخریب ساختمان در تهران مشکلات بسیار و تلفات جانی و مالی بسیاری را ایجاد کرده است گفت: با برنامه ریزی منسجم موضوع تلفات کاهش مالی و جانی ناشی از گودبرداری را به حداقل برسانیم.

وی با بیان اینکه حوزه ساخت و ساز به عوامل متعددی بستگی دارد، گفت: استارت شروع ساختمان با کسب مجوز ساخت از شهرداری تهران زده می شود و ورود مهندسان پس از کسب مجوز، قانونی می شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه نظام مهندسی حق انتخاب ناظران ساختمان را دارند، گفت: پیمانکاران ساختمانی به هیچ عنوان حق دخالت در انتخاب ناظران مهندس و یا ارتباط مالی با انها را ندارند.

غفرانی در ادامه تصریح کرد مشکلات ایجاد شده در بخش ساخت و ساز کشور ناشی از عدم رعایت فرایند صحیح ساخت و ساز در کشور است.

وی در ادامه توضیح داد: جلسات متعددی با وزارت راه و شهرسازی اعضای شورای شهر تهران و شهرداری تهران در خصوص آسیب شناسی گودبرداری برگزار شده است.

وی در ادامه یادآور شد: سازندگان باید دارای صلاحیت و گواهی اشتغال از سازمان فنی مهندسی باشند و ساخت و ساز باید طبق استانداردها صورت گیرد.

غفرانی با بیان اینکه از دوره پنجم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به موضوع بازرسی و نظارت بر گودبرداری ها حساس شد گفت: میان شهرداری تهران و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تفاهم نامه ای با موضوع انتخاب ناظران مهندس توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران بسته شد.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران در ادامه یادآور شد: در دوره های قبلی حضور نظام مهندسی ساختمان استان تهران بر ساخت و سازها و ناظران کم رنگ شده بود که خوشبختانه با به تفاهم رسیدن میان شهرداری تهران حضور و انتخاب ناظران برعهده ما قرار گرفت.

وی در ادامه افزود: نباید هیچ ارتباطی نباید بین مالک و پیمانکاران با مهندسان ناظر اعم از مالی و فیزیکی باشد.

غفرانی در ادامه افزود: درحال راه اندازی نرم افزاری هستیم که مهندسان ناظر را بدون مراجعه به سازمان نظام مهندسی و یا شهرداری تهران به صورت راندم انتخاب می شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه از زمان اجرای برنامه نظارت و بازرسی بر گودبرداری های استان تهران هیچ تلفاتی نداشته ایم، گفت: تمامی ساخت و سازها در کشور باید با حضور سازنده دارای صلاحیت و 4 ناظر باشد که متأسفانه تاکنون تنها یک ناظر بر ساخت و سازهای استان تهران وجود دارد.


وی در ادامه اظهار داشت: با اجرای این طرح حضور ناظران غیر حرفه ای و سازندگان غیرحرفه ای را در ساخت و سازها کمرنگ خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در چرخه ساخت و سازها حضور کاردان ها و معماران تجربی حلقه مفقوده به شمار می روند، گفت: میان شهرداری تهران و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و همچنین سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران تفاهم و همسویی ایجاد نشده است.

وی با اشاره به اینکه شورای شهر و شهرداری استان تهران حضور 4 ناظر برساختمان و همچنین کاردان ها را قبول ندارد، گفت: شورای شهر و شهرداری تهران حضور کاردان ها و ناظران مهندس را موجب گران شدن قیمت تمام شده ساختمان ها می دانند.

وی در ادامه افزود: باید بر ساخت و ساز های ساختمان های کشور سازنده صاحب صلاحیت و همچنین 4 ناظر حضور داشته باشد که متأسفانه به دلیل عدم رعایت این موضوع شاهد ایجاد خسارات و تلفات جانی بسیاری در گودبرداری ها بوده ایم.

وی با اشاره به اینکه باید در هنگام گودبرداری های ساختمان ناظر بر سازه نگهبان به صورت کامل حضور داشته باشد، افزود: سازه نگهبان و مهندسان ناظر دستورات لازم را برساخت و سازها و گودبرداری اصولی ارائه دهند.

غفرانی با بیان اینکه تاکنون 130 شرکت سازنده دارای صلاحیت به ثبت رسیده است گفت: تفاهم نامه ای میان شهرداری تهران و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران مبنی بر حضور اجباری سازنده دارای صلاحیت و 4 مهندس ناظر در ساختمان های با متراژ بالای 3 هزار متر بسته شده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: متراژ های این تفاهم نامه برای حضور مهندسان ناظر و سازنده دارای صلاحیت هر 6 ماه یکبار کاهش می یابد.

غفرانی در خصوص شناسنامه فنی ساختمان گفت: این شناسنامه برای صدور شناسنامه فنی ساختمان ها باید تمامی مقررات ملی ساختمان به صورت کامل رعایت شود و 4 ناظر مهندس در رشته های معماری، مکانیک، برق و سازه حضور داشته باشد.

رئیس سازمان مهندسی استان تهران در پایان گفت: برای صدور شناسنامه ساختمان در استان تهران ساختمان ها نباید هیچ مشکلی در زمینه مقررات ملی ساختمان و مهندسان ناظر داشته باشند.

منبع: irceo.net

 

نظر شما در مورد این خبر چیست؟

  • روح اله مکتوبیان

    ما خیلی از سیستمهای اداری و مالی و فنی که داریم سیکل بسته و بدون نظارت و پیشرفته !

    مثل سیستم بانکی , سیستم آموزشی, قیمت گذاری, مالیات و قربانش بروم شهرداری!

     

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی